| dincolodevise a întrebat:

Care sunt instrumentele de masura pentru:presiune, suprafata, lungime, volum, caldura, intensitatea curentului electric? cine ma ajuta primeste funda. spuneti-mi macar cateva dintre ele.va rog.mersi

3 răspunsuri:
| EuOO a răspuns:

Nu ştii cum să-ţi faci tema? D'aia există Google.

| gicuu1997 a răspuns:

Presiune-atmosfere(bar), lungime-m, volum m3, caldura-c celsius, intensitatea cur. electric in A(amperi), asta in ce se masoara, acum cu ce: presiunea-barometru, suprafata cu ruleta, lungimea cu ruleta, volulul cu cilindru gradat, caldura cu termometrul, intensitatea cu ampermetrul. funda? te rog? sper ca te-am ajutat, e corect 100%.

| DYsSsA a răspuns:

Suprafata - rigla gradata, ruleta
Lungime ( la fel ca suprafata)
Caldura - termometru
Intensitatea curentului electric - Ampermetruwinking