| MissYMarYa a întrebat:

Care sunt insulele din care face parte hawaii? FUNDA reprede!

Răspuns Câştigător
4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| akcentdiana a răspuns:

Insulele maui; lanai; oahu; kauai; niihau

| Anca1Roxy1 a răspuns:

Insulele Hawaii sunt numite "Perla Oceanului Pacific" şi oferă vizitatorilor fascinaţi o imagine a "raiului pe pământ". Plajele întinse cu nisipuri de un alb orbitor, valurile albastre ale oceanului şi vegetaţia luxuriată, vârfurile înalte ale vulcanilor, cascadele, recifurile de corali şi pădurile tropicale cu flori de o rară frumuseţe vor fi cu siguranţă o experienţă de neuitat. Locuitorii insulelor sunt prietenoşi şi îi tratează pe vizitatori cu faimoasa ospitalitate polineziană. Forte interesante sunt şi tradiţiile culturale, cu care veţi avea ocazia să faceţi cunoştinţă în timpul sejurului în acest paradis tropical. Arhipelagul Hawaii, numit şi "Insulele Fericirii", se află în mijlocul Oceanului Pacific, la o distanţă de 7 ore cu avionul de Los Angeles, şi este alcătuit dintr-un număr de 132 de insuliţe şi atoluri. În fiecare an este vizitat de zeci de mii de turişti din întreaga lume, care vin pentru a admira natura plină de culoare, a face surfing pe valurile transparente ale oceanului sau numai pentru a se relaxa cât e ziua de lungă pe vastele plaje cu nisib alb. Nu contează dacă sunteţi iubitor de linişte şi relaxare, sau dacă, dimpotrivă, vă atrage agitaţia marilor oraşe cu cluburi de noapte şi restaurante supraaglomerate, mai mult ca sigur veţi găsi aici un loc pe placul inimii. Şi mai ales veţi simţi, la fel la ca toţi ceilalţi turişti, farmecul fără pereche al oceanului incredibil de transparent şi al florilor multicolore, care nu se ofilesc nici iarna. Pe insulele Hawaii vremea este foarte stabilă. Patru dintre insulele hawaiiene sunt mari (Kauai, Oahu, Maui a Hawaii) iar altele două sunt mai mici (Molokai a Lanai). Toate sunt diferite din punct de vedere al reliefului, vegetaţiei, stilului de viaţă şi, deşi pare imposibil, din punct de vedere al vremii. Cea mai nordică şi, în acelaşi timp, cea mai veche insulă este Kauai, supranumită şi "Insula-grădină", care arată ca un adevărat paradis tropical. Clima ei blândă, cu temperaturi stabile şi ploi frecvente, este extrem de propice dezvoltării unui număr enorm de specii de plante. În partea centrală insulei se află un masiv muntos acoperit de păduri, în centrul căruia este locul cu cea mai ridicată umiditate din lume. Cea mai mare atracţie este aici Waimea Canyon sau "Marele Canion al Pacificului". Veţi fi fascinaţi nu numai de frumuseţea de vis a peisajelor, ci şi de liniştea absolută, tulburată din când în când numai de cântecul păsărilor. Insula Oahu este locul favorit al celor care îşi petrec ziua făcând surfing şi scufundări, înotând, şi bronzându-se pe plajă, şi a căror viaţă începe cu adevărat abia după apusul soarelui, când se deschid cluburile de dans, iar pe bulevardul Waikiki se aprin toţele care marchează începutul petrecerilor nocturne. În capitala Honolulu, deşi în locul drumurilor neasfaltate şi al locuinţelor simple s-au construit zgârie-nori, hoteluri de lux, centre comerciale şi o autostradă cu patru benzi, domneşte totuşi aceeaşi atmosferă exotică. Cea mai atractivă parte a oraşului este binecunoscuta Waikiki Beach - o plajă lungă de câţiva kilometri şi mărginită de palmieri, în a cărei imediată apropiere se află hoteluri înalte. Unul dintre motivele pentru care Waikiki Beach atrage atâţia vizitatori sunt valurile, care nu sunt aici atât de înalte ca în celelalte părţi ale insulei. Cel mai vizitat loc este Pearl Harbor - baza militară americană atacată de japonezi în anul 1941, unde pe fundul oceanului se află epava vasului de război Arizona, pe care şi-au găsit moartea mai mult de o mie de marinari.