| DarkSun a întrebat:

Care sunt întrebuințările oxigenului?confused

Răspuns Câştigător
Stefan
| Stefan a răspuns:

Oxigenul intretine viata si arderea. Oxigenul este un element deosebit pentru supravetuirea tuturor vetuitoarelor pe pamant. Acesta se utilizeaza in medicina, pentru scafandri, sudura si la motoare.

3 răspunsuri:
| Octaviana_9832 a răspuns:

Ca sa traiesti tu si noi toti!winking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa parerea mea plantele elimina co2 iar corpul omenesc il inspira cred asta am invatat eu happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oxigenul întreține viața și arderea. Se utilizează în medicină, aparat autonom de respirat sub apă în circuit închis pentru scafandri de luptă, albirea țesăturilor, sudură, tăierea metalelor, sinteza acizilor, motoare, obținerea experimentelor.