| PrincessConsuela a întrebat:

Care sunt metalele cu importanta practica? Chestie de cultura generala. Nu-i mare chestie.

Răspuns Câştigător
| noktambul a răspuns:

Toate metalele au importanta practica. Chestie de cultura generala laughing. Probabil ai vrut sa te referi la metalele (metale ca si elemente chimice) cu o mai mare importanta in practica : fierul (Fe), arama (Cu), cositorul (St), mercurul (Hg), sodiul (Na), potasiul (K), aurul (Au), argintul (Ag) samd. Depinde din ce punct de vedere consideri importanta practica a metalelor.

2 răspunsuri:
| DanDannn a răspuns:

Fier si Cupru. sunt cele mai importante... dar si mercurul care este metal lichid folosit in termometre. funda?

| CoSmYn_4946 a răspuns:

Aur, cupru, fier, argint, mercur.