| ɮʀɨֆȶɛռǟ a întrebat:

Care sunt personajele romanului 'Castelul din Carpati' de Jules Verne? Eu stiu doar cativa : Frik, Radu, etc.

Răspuns Câştigător
| push2gl a răspuns:

Lista personajelor

Stilla, cântăreață italiană, 25 ani
Rodolphe de Gortz - în traducerea română Radu Gorj-, baron, proprietarul castelului, meloman, 50-55 ani
Franz de Télek - în traducerea română Frâncu Teleac-, conte (banul Craiovei), 27 ani
Orfanik, savant în serviciul baronului Rodolphe de Gortz
Rotzko - în traducerea română Roșca-, soldat, ordonanța lui Franz de Télek, 40 ani
Nick Deck - în traducerea română Nicu Deac-, pădurar, logodnicul Miriotei Koltz, 25 ani
Miriota Koltz - în traducerea română Miorița Colț-, fiica judecătorului Koltz, 20 ani
Jupânul Koltz - în traducerea română Colț-, birău (judecător și primar din Werst), 55-60 ani
Jonas - în traducerea română Ionas-, hangiu evreu, proprietarul hanului «La Regele Matei», 60 ani
Patak - în traducerea română Pațac-, medicul din Werst (de fapt fost infirmier), 45 ani
Hermod - în traducerea română Homorod-, învățător, 55 ani
Frik - în traducerea română Frig-, păstor (cioban), 65 ani
Colportorul - în traducerea română Marchitanul-, evreu polonez
funda?