| mEr a întrebat:

Care sunt proprietatile centrului de greutate intr-un Triunghi. spuneti defat tot ce stiti despre centru de greutate ii in tema mea da nu ii toat rezolvarea doar vreau sa stiu proprietatile. fundita

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Centrul de greutate e intersecția celor trei mediane ale triunghiului.

Linia mijlocie este segmentul determinat de mijloacele a două laturi ale triunghiului. Lungimea acesteia este egală cu jumătate din lungimea laturii cu care este paralelă.

Ortocentrul, centrul de greutate și centrul cercului circumscris triunghiului sunt coliniare, formând dreapta lui Euler.

Centrul de greutate se află pe fiecare mediană se află la 2/3 de vârf și la 1/3 de bază.

1 răspuns: