| Nastia a întrebat:

Care sunt scriitorii clasici?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Prin scriitor clasic se intelege un artist al condeiului a carui opera poate servi de model multor generatii de scriitori. Exista scriitori clasici ai Antichitatii:Homer, Horatiu, Ovidiu.Prin scriitor clasic se intelege si artist care apartine clasicismului(se foloseste si termenul de clasicist): Corneille, Moliere, La Fontaine, Boileau, Shakespeare.La noi sunt considerati mari clasici ai literaturii romane Eminescu, Caragiale, Creanga, Slavici, Maiorescu care au creat intre 1870 si1890.Alti clasici romani sunt Sadoveanu, Arghezi, Bacovia, Blaga.Introducerea unui scriitor in categoria clasicilor devine la un moment dat subiectiva.

4 răspunsuri:
| MisterKat a răspuns:

Romani sau din Literatura Universala? Din literatura romana: Eminescu, Caragiale, Alecsandri, Camil Petrescu. Din literatura universala: Charles Dickens, Lev Tolstoi etc.

O seara buna!

Daniel.

| SweetCandy a răspuns:

In general cei mai cunoscuti:Slavici, Creanga, Caragiale, Eminescu, Sadoveanu, Rebreanu, Preda

| nutzu' a răspuns:

Guta Nicolae, Florin salan, Fernando de la caransebes, Roxy manelista, Naomi, Nichita...mai vrei sa-ti dau nume?

Apropo... dispretuiesc manelele si pe naomi si pe nichita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ooooo ...pai nu stii?smugsmugsmug hai ca te ajut eu. eminescu, si altii nu mai stiu ...rusine sa-mi fie