| LeiAdrian a întrebat:

Care sunt sensurile conotative ale cuvantului "gand"?

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Sens denotativ - Sens propriu.

Sens conotativ - Sens figurat.

1. A ABANDONA GÂNDUL (CUIVA): A renunța la o idee; A-și schimba părerea.

2. A ABATE GÂNDURILE (CUIVA DE LA CEVA): A face, a determina pe cineva să nu se mai gândească la ceva.

3. A se duce ca vântul și ca gândul expr. a călători foarte rapid.

4. Gând la gând cu bucurie expr. folosită pentru a arată că suntem întru totul de acord cu o idee sau o propunere avansată de un interlocutor.

În general sensul conotativ este atunci când un cuvânt e utilizat ca expresie.

Succes!