| MiteaAlin a întrebat:

Care sunt sensurile figurate ale cuvintelor?

Răspuns Câştigător
| Lushian a răspuns:

Cer=1. spatiu cosic nesfarsit
2.arbore mare inrudit cu stejarul
3.verbul "a cere"
liniste=1.lipsa de zgomot
2."a avea liniste in suflet" ar inseamna sa fi lipsit de probleme si impacat cu tine insuti
alb=1.care are culoarea zapezii, a laptelui etc. opusul lui "negru"

1. A trait zbuciumat ultimele zile ale bolii, dar pana la urma si-a gasit linistea.(moartea)
2.Prin infidelitatea ei, a intinat albul rochiei de mireasa,(puritatea)
3.Astepta un raspuns la rugaciunea sa, dar cerul ramanea tacut.(Dumnezeu)

9 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Care cuvinte? Doar nu vrei sa-ti spunem sensul figurat al tuturor cuvintelor din limba romana?

| MiteaAlin explică (pentru Corina):

Te crezi u mare desteapta eu ma refeream in general

| Corina a răspuns:

Nu ma cred mare desteapta, cum spui tu, dar cand postezi o intrebare fa-o in asa fel incat sa fie inteleasa de toata lumea nu numai de tine. In al doilea rand, daca nu ai fost atenta la explicatiile profesorului, poti cauta si singura pe net. Ex.
http://www.limba-romana.net/......igurat/55/
Sensul figurat este sensul pe care cuvântul îl poate lua în plus faţă de sensul etimologic (de baza)
- reprezintă sensul afectiv al cuvântului
- se realizeaza prin metaforă, metonimie, sinecdocă.
Ex. Pe-un picior de plai./Pe-o gura de rai… Cuvintele picior si gura nu au sensul lor de baza aici, adica sensul de parti ale corpului omenesc, ci sens figurat de tinut foarte frumos, peisaj incantator, etc.

| Lariii99 a răspuns:

Hey.
Sensurile figurate sunt exprestiile, care nu le cunoaste oricine.
Sper sincer ca te-am ajutat!
Funda, te rog?puppy dog eyes

| MiteaAlin explică (pentru Lariii99):

Imi pare rau dar lushian m-a ajutat mai mult imi pare rau dar cand imi mai raspunzi la o intrebare promit ca iti dau tie funda

| Lariii99 a răspuns (pentru MiteaAlin):

OK,mersi oricum

| Lariii99 a răspuns:

Hey.
Sensurile figurate sunt expresiile, care nu le cunoaste oricine.
Sper sincer ca te-am ajutat!
Funda, te rog?puppy dog eyes

| Deutsu a răspuns:

Cuvinte cu sens figurat sunt acele cuvinte care constituie o metafora sau se afla in componenta unei metafore.