| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt silabele accentuate si neaccentuate din urmatoarele propozitii: "langa lacul care-n tremur somnoros si lin se bate, vezi o masa mare-ntinsa cu faclii prea luminate"?

Răspuns Câştigător
| cocolinosef a răspuns:

Lan - neaccentuata
ga- accentuata

la-neaccentuata
cul-accentuata

Le desparti si tu in silabe si care se aude mai tare este accentuat

1 răspuns:
| lolylolytroly a răspuns:

LANga LAcul CAre-n TREmur somnoROS SI LIN SE BAte VEZI O MAsa MAre-nTINsa cu faCLII PREA lumiNAte...silabele accentuate le-am scris cu litere mari.Pronuntare mai intensă sau pe un ton mai înalt a unei silabe dintr-un cuvînt, cam asta este accentul.