| leuzzz a întrebat:

Cum pot invata formele accentuate si cele neaccentuate

Răspuns Câştigător
| DanielVălean a răspuns:

Foarte simplu. Cu ajutorul acestui tabel:http://ro.wikipedia.org/wiki/Pronume_personal (da mai jos ca sa il vezi). Dupa cum observi, genurile sunt pe orizontala iar persoanele pe verticala. Incepi cu persoana: eu: genitiv nu este vocativ nu este (pronumele are forme doar de dativ si acuativ ma refer la accentuate si neaccentuate), dativ- mie ( mie raspunde la cui?) si spui imi, mi adica de exemplu Imi da bani sau Mi-a dat bani. Astea sunt forme accentuate si neaccentuate ale pronumelui in cazul dativ. urmeaza acuzativ: pe mine (are prepozitia specifica pe deci e usor de retinut asta la forma accentuata) iar la forma neaccentuata ma si m- de ex Ma cearta. M-a lovit. Deci e foarte simplu. Astfel le acorzi si cu celelalte pronume la celelalte persoane si numere. Daca asa nu reusesti mai ales ca in tabel mai si rimeaza cateva, atunci e jale mare. Multa bafta!

2 răspunsuri:
| MystoganFT a răspuns:

Le scrii pe o foaie sau mai multe de vreo 50 de ori si in timp ce le scrii tu te gandesti ca vrei sa termini cat mai repede si in felul asta automat le memorezi fara sa iti dai seama si le scrii fara ajutor.

| angelx a răspuns:

Citesti cate o propozitie 2... apoi o repeti.o repeti...pana inveti. Apoi faci asa si cu celelalte si dupa ce le-ai invatat pe toate, inchizi caietul si incepi sa le spui.Dar tine minte ca daca le citesti si le repeti cu voce tare, le inveti si le memorezi mai usor!winking