| angie9898 a întrebat:

Care sunt simbolurile Japoniei?:d

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Dacă sînt simboluri ele trebuie să se implanteze în filozofia japoneză din tradiţie.
Cîteva din aceste simboluri sînt: împăratul, floarea de cireş, samuraiul, sabia bushido, sepuku şi harakiri, gheişele, saboţii, luptele din rîndul artelor marţiale -sambo, jiujiţu, kendo-, muntele Fuji, iakuza, Hiroshima, aranjamentul floral ikebana, banzai ( strigătul tradiţional de luptă al soldatului japonez), filosofia kamikaze, educaţia şi credinţa ( deci Budha)
Poate mai sînt şi altele dar îmi scapă acum

| Rebeca99 a răspuns:

Simbolurile Japoniei de exemplu florile de cires este si o legenda japoneza despre ele dar si un simbol:*

| anutza99 a răspuns:

Cele mai importante sunt:Muntele Fuji, crizantemele, floarea de cires