| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt simbolurile Uniunii Europene?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Uniunea europeana are un drapel, un imn, o deviza, o moneda si o zi.
- drapelul - un cerc format din 12 stele galbene, pe un fond dreptunghiular albastru
- imn - Oda Bucuriei (din Simfonia a IX-a de Ludwig van Beethoven)
- deviza: "unitate in diversitate"
- moneda: euro
- ziua Europei: 9 mai.

3 răspunsuri:
| cisse a răspuns:

Steagul albastru cu cele 12 stele galbene, imnul,...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
U. E.: drapelul de culoare albastră, în mijloc un cerc format din 12 stele galbene; un imn - Odă Bucuriei din Simfonia a IX-a de Ludwig van Beethoven; o deviză: unitate în diversitate; monedă: euro; ziua Europei: 9 mai.
Notă: U. E.= uniunea europeană.
Toate aceste detalii și multe altele le găsești în Constituția Europei, se găsește pe tarabe de cărți.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Drapelul, imnul, moneda si demiza