| Ginu a întrebat:

Care sunt valorile spirituale, morale si estetice? Cateva exemple din fiecare pentru ca nu le intelelg diferenta.

1 răspuns:
| Andia0 a răspuns:

Moralitatea reprezintă principiile și regulile pe care noi le susținem în argumentarea unei cunoașteri a binelui și răului. Un exemplu de valoare/calitate morala ar fi perseverenta, tenacitatea, bunatatea etc
Valorile spirituale sunt cele specific umane, cum ar fi iubirea, mila...ca sa poti sa faci diferenta mai bine te poti gandi ca opusul acestora sunt valorile materiale, legate de avutia baneasca
Iar valorile estetice sunt cele care valorifica, evidentiaza frumosul, frumusetea. Valorile estetice sunt incontestabil subiective (ce mi se pare mie frumos, tie poate ca nu ti se pare)
Sper ca te-am ajutat cat de cat :*