| Vdariusbubu a întrebat:

Cat costa o vioara Stradivarius din 1728?
funda

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Chiar si o copie, daca are asemenea vechime, are o valoare destul de ridicata.
Numai un expert (la un muzeu, poate) iti poate spune exact daca e o copie si daca este, intr-adevar, atat de veche.
Indiferent ce ti-ar raspunde cineva aici, pana nu vede un expert vioara, nu poti sa ai nicio certitudine.

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Din cate stiu eu, fara sa fiu foarte sigura, Stradivarius a facut viori pana in 1725, deci, daca e din 1728, in cel mai bun caz, e facuta de un elev al lui. Caz in care valoarea scade mult.

| catalin188 a răspuns:

DACA este facuta de Stradivarius cu adevarat si e in stare buna 2000000 euro
daac este mica sau dor facuta de atelieru Stradivarius 200 euro

| Dubaster a răspuns:

In jur de 4000 - 5000 EURO

| prizeFTW a răspuns (pentru Dubaster):

Nu stii ce vorbesti. O vioara originala Stradivarius este fabricata pana in 1725 si costa sute de mii de euro daca nu ma insel!

| adyady54 a răspuns:

Una originala 2 milioane de euro si una copie depinde. un unchi are 3 vioari stradivarius copi din 1737 si doar una este cat de cat buna.

| Vdariusbubu explică:

Probabil este copie. Cat ar costa?