| Krun a întrebat:

Cat inseamna un hectar?

Răspuns Câştigător
| Floryn9 a răspuns:

Hectarul (abreviat ha) este o unitate de măsură a suprafeței. Un hectar este egal cu 10.000 m², 0, 01 km² sau 100 ari.

Cu alte cuvinte, un hectar este aria unui pătrat cu latura de 100 de metri. O sută de hectare sunt echivalente cu 1 km² (un kilometru pătrat).

Pentru comparație, suprafața unui teren de fotbal regulamentar are între 0, 45 ha și 0, 825 ha.

Funda?!

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Uite sursa: https://ro.wikipedia.org/wiki/Hectar
Pa, pa.

| Violleta2022 a răspuns:

1 Hectar inseamna:
- 2.47 acri
- 1000 metri patrati
- 100 ar
- 0. 01km
Depinde in ce unitate de masura vrei sa afli masura respectiva. Uite aici un transformator de suprafete.

http://www.topconvertor.ro/convertor-suprafata

| deeeaqq a răspuns:

1 hectar= 10.000 m² / 100 ari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai pe babeste 1 metru latime si 10 km lungime. Si tot asa 2 metri latime si 5 km (5000 de metri) lungime.