| anonim_4396 a întrebat:

Cate limbi romanice exista?

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Acadeeea de Cicolata, nu confunda limbile cu dialectele si graiurile. Wikypedia nu esteo sursa de incredere.Sunt 10 limbi romanice. Dalmata a murit la sf.sec.al 19-lea, dar au fost consemnate in scris cuvinte si expresii.

| hrdcore a răspuns:

Ce a spus @andrew e bine

| andrew_9324 a răspuns:

Din cate imi amintesc sunt 10 : romana, franceza, italiana, portugheza, spaniola, dalmata, sarda, provensala, catalana, retoromana.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt mai mult de 10 :
Limba dacoromână
Limba aromână
Limba istroromână
Limba meglenoromână
Limba dalmată
Limba istriotă
Limba italiană
Limba iudeoitaliană
Limba napoletano-calabreză
Limba siciliană
Limba emiliano-romagnolo
Limba liguriană
Limba lombardă
Limba piemonteză
Limba veneţiană
Limba franceză
Limba franceză acadiană
Limba picardă
Limba valonă
Limba iudeofranceză
Limba friuliană
Limba ladină
Limba romanşă
Limba sardă
Limba sasareză
Limba galureză
Limba logudoreză
Limba campidaneză
Sau mai simplu intra pe http://ro.wikipedia.org/wiki/Limbi_romanice si vezi acolo toate limbile romanice pentru ca sunt foarte multe;)
Peace
:D

| Irina_5161 a răspuns:

Exista 6 de baza:latina, italiana, romana, spaniola, franceza si portugheza.