| Luciana_pop a întrebat:

Cate limbi romanice exista?

Răspuns Câştigător
| Swabia a răspuns:

Eu am invatat de curand si din cate am inteles sunt 6, adica:italiana, franceza, spaniola, portugheza, catalana printre care si lb.romana!

26 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

As adauga la raspunsul Brigaelei catalana care alaturi de limba spaniola este limba oficiala in Catalonia, o provincie a Spaniei.Actualmente unii cercetatori sustin ca aromana este o limba si nu un dialect sud-dunarean.Pesonal as inclina sa le dau dreptate pentru ca ascultand o exprimare in aromana nu prea reusesti sa intelegi mesajul, desi din cand in cand apar unele cuvinte cunoscute. Mira

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista 8 mari limbi romanice (latina, italiana, spaniola, portugheza, franceza, sarda, romana, provensala).
In ceea ce priveste dialectele, ele sunt foarte multe.

| Proteasa_Marian_Florin_1999 a răspuns (pentru Brigaela):

Multumesc mult m-ai ajutat pentru testul la latina

| LuS[z] a răspuns:

exista romana franceza italiana spaniola portugheza de carte toata lumea styie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numarul variaza de la un specialist la altul. In general, se vorbeste de existenta a 11 limbi romanice (sau neolatine). Aceste sunt, de la est la vest: romana, dalmata (limba disparuta la sfarsitul secolului al XIX-lea), italiana, sarda, retoromana, franceza, franco-provensala, occitana, catalana, spaniola, pofrtugheza. Coman Lupu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu stiu, si eu sunt interesat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

10:romana, franceza, spaniola, portugheza, italiana, dalmata, provensala, sarda, retoromana, catalana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

10:romana.franceza,portugheza,spaniola,italiana,dalmata,catalana,provensala,sarda,retoromana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parca 10thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu eu sunt 8 si anume : franceza, spaniola, italiana, portugheza, catalana, dialectele retroromane, provensala si dalmata.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lb. romana, franceza, italiana, spaniola, portugheza, dalmata, catalana, provensala, retroromana si sarda. le-am invatat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

9 oficiale:romana, italiana, franceza, spaniola, portugheza, sarda, retro-romana, provensala si dalmata care este o limba disparuta...noi asa le-am invatat la scoala... celelalte nu stiu cate sunt dialecte si cate au statut de limbi aparte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai frate eu am invatat ca sunt 6 adica :italiana, portugheza, franceza, catalana, spaniola si limba pe care o vorbim romana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt 30 de limbi derivate din limba italiana... dar cunoscind 10 e necesar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

12 limbi beibi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sa zic...thinking sunt de acord cu swabia. Celelalte dalmata, provensala etc. nu se mai folosescwinking!

| Methamfetamin a răspuns:

10 sunt si sunt foarte sigur: romana franceza italiana spaniola portugheza catalana provansala sardă retoronana dalmata

| Methamfetamin a răspuns:

Sarda *

| AndraioanapopescuBlondaCuIdeiCoolșmechereinteres a răspuns:

Portugheza
Spaniola
Catalana
Franceza
Provensala
Reto-Romana(rumasa)
Italiana
Sarda
Dalmata
Romana

| Stănescu_Cristiana_1992 a răspuns:

Sunt foarte multe limbi. Nu am reusit sa le numar dar uite-le aici.
ro.wikipedia.org/wiki/Limbi_romanice

| merryjo a răspuns:

Multehappy Clasificarea se face in functie de repartizarea geografica in felul urmator:

Est: romana( cu subramurile aferente- dacoromana, aromana, istroromana, meglenoromana) si dalmata( disparuta in 1898)

Vest- istriota, italiana, iudeoitaliana, napoletano-cabraleza, siciliana, galoiberiene si galoitaliane-linguriana, piemonteza, venetiana, lombarda, galoretiene: franceza, picarda, valona si provensala; iberoromanica- catalana, auvergnat, gascona, lemozina, asturiana, mirandeza, castiliana, spaniola, portugheza si galiciana; pirinean-mozarabice: mozarabica si aragoneza.

Sud: corsicana si sarda.

Exista bineinteles in aceasta categorie multe limbi romanice specifice anumitor dialecte si subregiuni, insa sunt frecvente in orice tip de analiza a limbilor romanice.

Sper ca am fost de foloshappy

| ioana_grigore_555 a răspuns:

Pfff... erau mai multe: romana, italiana, spaniola, catalana, portugheza, franceza, plus dialectele fiecareia.

| andrei93 a răspuns:

Exista multe limbi romanice. Cele mai cunoscute insa sunt: portugheza galega spaniola catalana provenzala franceza romanche sarda italiana dalmatica romana. Acestea sunt cele mai vorbite dar pe tot terriroriul imperiului roman se au format o multime de alte limbi care seamama mult intre sine.

| Gabriela_turcan a răspuns:

Sa nu uitam de sarda, occitana si latina!