| HeyLyn a întrebat:

Cate limbi se vorbesc pe glob? Cate tari oficiale exista?

Răspuns Câştigător
| Manuellllaa a răspuns:

În lume există în jur de 3000 de limbi. În China, mai mult de un miliard de persoane vorbesc chineza. Engleza, considerată limbă internaţională, este vorbită de 425 de milioane de persoane; hindi, care este limba vorbită în India (405 de milioane); spaniola (300 de milioane). Araba este vorbită din Africa de Nord până în sud-vestul Asiei, adică în toată lumea arabă. Rusa este folosită în toată jumătatea de nord a Asiei.

Numai în Europa se vorbesc 185 de limbi. Franceza este întrebuinţată de 100 de milioane de persoane. Se vorbeşte franceză nu numai în Franţa, ci şi în Belgia, Elveţia, Luxemburg, în Africa de Nord, Liban, Canada, în insulele Antile, în Tahiti, în Noua Caledonie…

La ora actuală în lume există 194 de state suverane și independente – 193 de state membre ale Organizației Națiunilor Unite[

5 răspunsuri:
| Cuniska a răspuns:

Sunt in general 5 grupe mari de limbi : slovana, romanica, germanica m finouglica, indochineza.

Răspuns utilizator avertizat
| AnonymousV a răspuns:

Tari oficiale sint vreo 208...

Dar limbi vreo 2200