| yuyubarbie19 a întrebat:

Cate si cum se numesc bratele Dunarii...Cine stie?

25 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Sunt (doarwinking ) trei si se numesc Chilia, Sulina si Sf. Gheorghe!
PS-Ultimul se serbeaza vineri!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Chilia, Sulina si Sf.Gheorghe.

| SweetCandy a răspuns:

Sf Gheorghi, Sulina, Chilia :d 3happy

| liveincolors a răspuns:

Sulina, Chilia si sf Gheorghe.

| larisa_6959 a răspuns:

Chilia, Sulina (singurul brat navigabil, amenajat de om), Sfantul Gheorghe

| NickoS a răspuns:

Delta Dunarii:
-Bratul Chilia
-Bratul Sulina
-Bratul Sfantul Gheorghe
-----------Brate inainte de Delta Dunarii----------------
-Borcea
-Cremenea sau Dunarea Noua
-Ostrov
-Macin sau Dunarea Veche
-Valciu
-Calia

| BlueByMe a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Bra%C5%A3ele_Dun%C4%83rii
multe informatii despre ce cauti tu :)

| Led a răspuns:

Dunarea se imparte in 2 brate:Chilia si Tulcea.
la randul sa bratul Tulcea se imparte in bratele:Sulina si Sf. Gheorghe. sper ca te-am ajutat big grin

| Ana a răspuns:

Sunt 3: Chilia, Sfantul Gheorghe, Sulina.

| Ana-Maria94 a răspuns:

sunt 3.Chilia,Sulina si Sf Ghgoerghehappy

| love44katyp a răspuns:

Sunt 3: Sulina, Chilia si Sf Gheorghe

| Kat123456 a răspuns:

Sunt 3 brate : chilia, sulina si sfantul gheorghe

| AnaEindragostita a răspuns:

Chilia, sulina si sfantul gheorghe am intre 9-11 si le stiulaughing

| Aiwendil a răspuns:

Trei brate:
-bratul Chilia
-bratul Sulina
-bratul Sf.Gheorghe
Cauta si tu pe nenea Google.

| Anonim13265464 a răspuns:

Bratul Chilia, Tulcea Sulina, SF.Gheorghe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dunarea are 3 brate.sf.ghorghe,chilia si sulfia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In total sunt trei: Sulina; Sfantul Gheorghe; Chilia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt doar 3: Chilia, Sulina, si Sfantul Gheorghe

| Boo a răspuns:

Braţe înainte de Delta Dunării

Braţul Borcea

Borcea este braţul care se desparte de cursul principal al Dunării în amonte de Calarasi in punctul de trecere bac Calarasi- Ostrov şi se reuneşte cu fluviul în aval, în apropierea localităţii Giurgeni. Pe acest braţ se află oraşele Călăraşi şi Feteşti.

Braţul Cremenea sau Dunărea Nouă

Este braţul principal care are aproximativ 70 de km.lungime şi împreună cu braţul Vâlciu, mărgineşte lacuri şi bălţi, zonă numita Insula Mică a Brăilei. Între braţul Măcin şi braţul Cremenea se afla zona numita Balta Brăilei.

Braţul Ostrov

Este braţul care se formează în dreptul localitaţii Silistra, având un debit de apa mai mare ca cel al braţului Borcea, pe el aflându-se oraşul Cernavodă.

Braţul Măcin sau Dunărea Veche

După Giurgeni, Dunărea se desparte iar în mai multe braţe. Cel din est poartă numele de Dunărea Veche sau Măcin, este un braţ principal, mai puţin navigat, separând Balta Brăilei de Dobrogea. Pe acest braţ se află oraşul Măcin.

Braţul Vâlciu

Este unul dintre braţele de vest. Între braţul Vâlciu şi braţul Măcin se afla Insula Mare a Brăilei, rezervaţie naturală.

Braţul Calia

Împreună cu braţele, Mănuşoaia şi Cremenea, mărgineşte la vest Insula Mică a Brăilei, în zona satului Gura Garlutei

| SiMpLa a răspuns:

Chilia sulina si sf gheorghe

| sadness_8987 a răspuns:

3- Chilia, Sulina si Sf. Gheorghe

| GumiFreeStyle a răspuns:

Sf Gheorghi, Sulina, Chilia

Dintre care Sulina e singura navigabila de vapoarele care navigheaza si pe marea negra[Navigarea ep breat e pana la BrAILA]

| Selaru_Bianca_Elena_1995 a răspuns:

3 brate chilia sulina su sf gheorghe

| T_Alber_1994 a răspuns:

Cate si cum se numesc bratele Dunarii?

| RaduLetzu123 a răspuns:

Sf. Gheorghe, Sulina si Chilia! sper ca te-am ajutat! pe alta data! bafta!