| RainUmbrella a întrebat:

Cate stele sunt pe steagul UE? 12?!?!? Pai eu stiam ca acum sunt 27 de state si 27 stele dar mi-a zis cineva ca sunt doar 12! Deci? Funda! Si vot!

Răspuns Câştigător
| AdinaVreaDoarFunditeDePusInPar a răspuns:

Steagul european e format dintr-un cerc de douăsprezece stele aurii pe un fundal albastru. Deşi steagul este asociat de obicei cu Uniunea Europeană, a fost folosit iniţial de Consiliul Europei, pentru a reprezenta acest continent ca un întreg.
Steagul a fost adoptat iniţial de Consiliul Europei la 8 decembrie 1955, proiectul câştigător aparţinându-i lui Arsène Heitz. De la început, Consiliul Europei a dorit ca acest steag să fie folosit de alte organizaţii regionale care doreau integrarea europeană.
Comunitatea Europeană l-a adoptat la 26 mai 1986. Uniunea Europeană, care a fost înfinţată prin Tratatul de la Maastricht în 1992 pentru a înlocui Comunitatea Europeană şi a-i prelua atribuţiile, a adoptat de asemenea acest steag. De atunci, utilizarea lui a stat sub controlul atât al Consiliului Europei, cât şi al Uniunii Europene.
Steagul apare pe aversul tuturor bancnotelor euro, iar stelele pe monedele euro, precum şi pe permisele de conducere şi plăcuţele de înmatriculare eliberate în ţările membre ale UE.
Numărul de stele de pe steag este fix (12), şi nu are legătură cu numărul de state membre ale Uniunii. În 1953, Consiliul Europei avea 15 membri. S-a propus ca steagul să aibă câte o stea pentru fiecare membru, şi să nu se schimbe la aderarea unor noi membri. Germania de Vest a obiectat la această măsură, deoarece unul dintre membri era regiunea disputată Saarland, iar o stea proprie ar implica suveranitatea acestei regiuni. Franţa a obiectat la un proiect cu paisprezece stele, deoarece acest lucru ar fi implicat integrarea Saarlandului în Germania. În cele din urmă, a fost adoptat numărul 12, ca simbol al perfecţiunii, fără conotaţii politice.

8 răspunsuri:
| KiddFaraSentimente a răspuns:

Sunt 27 de state, dar steagul are 12 stele. tongue

| ZuzZzulina a răspuns:

12 stele. Da pe http://www.google.ro/ si da click pe imagini si scrie steagul ue si iti da :). Funda?

| SimonaSymo a răspuns:

La inceput au fost doar 12 state, dar, pe parcus au aderat si alte state...pe steag sunt 12 stele deoarece se crede ca tb respectata traditia din stramosi... funda?

| xqDemiiLovato a răspuns:

Este un fundal albastru, cu 12 stele galbene.
Uite aici mai multe poze:
http://www.google.ro/......tp?/search

| ŦєтiţaŦăяăNuмє a răspuns:

Da sunt mai multe tari de 12...
Dar steagul UE a fost facut in 2000 can erau doar 12 tari!
Deci steagul UE are 12 stelute big grin

| Tymcat a răspuns:

Sunt 12 stele pentru ca asa a fost pe la inceputuri.acuma nu s-a schimbat steagul pentru fiecare tare care a devenit membra.chiar daca si noi am intrat impreuna cu bulgaria ultimii tot 12 stele au ramas big grin Sper ca te-am ajutat

| flaviu1 a răspuns:

12 Are big grin fundita

| Leea_5141 a răspuns:

Drapelul UE e format dintr-un cerc de douăsprezece stele aurii pe un fundal albastru. Deși steagul este asociat de obicei cu Uniunea Europeană, a fost folosit inițial de Consiliul Europei, pentru a reprezenta acest continent ca un întreg.