| mihaela0205 a întrebat:

Cati ani s-au implinit ieri, de la moartea lui Mihai Eminescu? funda!love struck

13 răspunsuri:
| Fundă25 a răspuns:

Buna!

Mihai Eminescu, si poeziile sale...
De la moartea sa, au trecut 122 de ani, iar de la nasterea sa au trecut 161 de ani.
Daca doresti raspunsul in luni si zile, de la moartea sa, pana pe 15 ianuarie sunt... -> 121 de ani si 7 luni.

Sper ca te-am ajutat.
O zi buna!

| Andruza a răspuns:

Buna
161 funda?puppy dog eyes

| iuly97 a răspuns:

De la nastere - 161 si de la moarte - 122 (si s-a nascut in 1850 nu in 1881.laughing)

| cssandreea a răspuns:

Uite aici:X :):`

http://ro.wikipedia.org/wiki/Mihai_Eminescu

a murit pe 15 iunie 1889 in Bucuresti, asta inseamna ca s-au implinit 122 de ani:);) ( 2011-1889=122 de ani) :-*

Asta e raspunsul corect :) :D
Funda? :o3 :X

| AnemonaP a răspuns:

130 este nascut in 1881

| AoBo a răspuns:

Nu te supara, dar sincer ma cam enerveaza cat de mult se vorbeste de eminescu in fiecare an in aceasta perioada. E normal sa ne amintim de el ca doar e cel mai mare poet al nostru, dar, pentru numele lui Dumnezeu, amintiti-va din cand in cand si de noile talente care merita macar o parte din atentia voastra. Acestia sunt uitati si lasati "in plata domnului"; cu siguranta romanii nu stiu sa-si aprecieze valorile!

| maddy22 a răspuns:

130.scuze happy :d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

130 s-a nascut in 1881(lol)

| vεηiη a răspuns:

160 de ani de la nasterea lui... dar de la moartea lui nu stiu happy

| Veroniquest a răspuns:

S-au implinit 122 de ani fiindca s-a nascut in 1850 si a murit in 1889 deci 2011-1889=122big grin funda?

| sara5555 a răspuns:

161 deoarece a trait intre anii 1850-1889. Sper ca ti-am fost de folos. Funda?