| Florin2009 a întrebat:

Cati Km are un an lumina? Stie careva? Dau funtita

Răspuns Câştigător
| Doar1îngeR a răspuns:

Un an lumina reprezinta distanta pe care o parcurge lumina intr-un an. daca stai sa calculezi exact distanta... avand in vedere ca lumina intr-o secunda parcurge 300000 de km... ajungi undeva la 9460000000000000 km.big grin

10 răspunsuri:
| haiZI a răspuns:

Iar viteza luminii este 299. 792. 458 m/s (metri pe secund mai precis.

| vladix a răspuns:

| noob a răspuns:

| starchaser a răspuns:

9460730472580, 8 km big grin

| aXo a răspuns:

9, 5 bilioane de km

| ExPeRyMeNt a răspuns:

Conceptul de an-lumină (prescurtat a-l sau și a.l.) se folosește la măsurarea distanțelor, chiar dacă anul este o unitate de măsură a timpului. Anul-lumină este o unitate de măsură a lungimii, definită ca distanța parcursă de o rază de lumină prin vid, în timp de un an iulian - o distanță uriașă de circa 9, 5 bilioane de km. Analog se definesc și minutul-lumină precum și secunda-lumină
9.460.730.472.580,8 kilometri = 9, 4607304725808 × 1015 metri (valoare exactă)
31.557.600 secunde-lumină (valoare exactă)
63.239,6717 unități astronomice (valoare aproximativă)
0, 3066 parsec (valoare aproximativă)
Rezultatele de mai sus s-au obținut folosind pentru timp un an iulian astronomic, compus din exact 365, 25 zile, o zi având 86.400 secunde SI deci în total 31.557.600 secunde [1], iar pentru viteza luminii o valoare fixată la 299.792.458 m/s, amble valori fiind incluse în Sistemul de constante astronomice IAU (1976) folosit din 1984 [2].

Si iti dau un Exemplu de distanta:

cea mai apropiată stea, Proxima Centauri, se află 4, 22 a.l. depărtare de Pământ; pentru a ajunge la noi lumina acesteia are nevoie de 4, 22 ani. Altfel spus, toate observațiile stelei Proxima C. efectuate pe Pământ, de ex. cu un telescop, prezintă steaua așa cum era ea în urmă cu 4, 22 ani, deci se observă trecutul stelei, și nu imaginea acesteia din prezent

| rox1y a răspuns:

Dar tu nu poti sa cauti pe google?

| lGMl a răspuns:

Un an lumina este o unitate de masura in care numai oamenii cu aparate specifice poate masura pe o distanta asa de mare. daca vrei sa afli cati km are un an lumina calculeaza viteza luminii adica 300.000 de km p/s cu secundele unui an adica calculezi 365 de zile si 6 ore exemplu(stim ca alea 6 ore se aduna si in 4 ani se mai formeaza o zi pe acre se numeste an bisect) si calculezi 300.000 x secundele anului eu nu am calculatlaughingvedeti voi cat arelaughing

| llflorinll a răspuns:

Numarul de km exact e greu de aflat, dar in aproximatie avand in vedere ca lumina merge cu 300.000 km pe sec, aflam cate secunde are un an stiind ca un are 365 de zile si 4 ore si pe urma inmultim cu 300.000 (vit luminii)

| llflorinll a răspuns:

Numarul de km exact e greu de aflat, dar in aproximatie avand in vedere ca lumina merge cu 300.000 km pe sec, aflam cate secunde are un an stiind ca un are 365 de zile si 4 ore si pe urma inmultim cu 300.000 (vit luminii).