| Lily333 a întrebat:

Cati metri are statuia lui Iisus din Brazilia?

Răspuns Câştigător
| mitika12 a răspuns:

Statuia lui Iisus din Rio de Janeiro. Statuia se afla pe varful Muntelui Corcovado, care are o inaltime de 704m. Piedestalul masoara 8m in inaltime, iar statuia are o inaltime de 30m.Capul statuii are 35 de tone.Fiecare mana cantareste 9 tone.Lungimea dintre bratele intinse ale Mantuitorului este de 23m. Statuia a fost construita intre anii 1926 si 1931 si a costat 250.000 de dolari. In fiecare an, este vizitata de aproape doua milioane de turisti din toata lumea.

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Are 38 de metri.
Sursa: http://www.flu.ro/......ntor_.html
Pa, pa.

| EuAli a răspuns:

38 de metri tot cu piedestal.

| alexs99 a răspuns:

Statuia lui Iisus din Brazilia(din Rio de Janeiro) are o inaltime de 30 metri.

| thegatekeeper a răspuns:

30 de metri, fara piedestalul de 8 metri.

| Məğa a răspuns:

Ba, nu mai lua intrebari de la conqistador...

| Məğa a răspuns:

Celebra statuie din Rio de Janeiro, denumită sugestiv Cristos Mântuitorul, a devenit emblema acestui oraș exotic, cunoscut de altfel ca fiind patria carnavalurilor. Statuia, un colos din beton armat de aproape 1, 150 de tone, a marcat, la data inaugurării sale, 100 de ani de independență a Braziliei față de portughezi.

Simbol al creștinătății de pretutindeni, Mântuitorul de 30 de metri tronează pe un piedestal de 8 metri amplasat la cota 704 a muntelui Corcovado, în valea căruia se află orașul-port. Monumentul este vizitat anual de milioane de oameni, începând chiar cu anul în care a fost terminat, 1931, fiind astăzi una dintre minunile moderne ale lumii - Cristo Redentor, cum i se spune în portugheză statuii, a fost votată, în 2007, ca fiind una din cele șapte noi minuni ale lumii! În soclul statuii se află o capelă în care pot încăpea până la 150 de persoane!

Statuia s-a construit prin realizarea unei structuri interioare de beton armat, placate cu steatit - un material ușor de prelucrat și durabil din categoria rocilor metamorfice. Piesele mari, sculptate în steatit de sculptorul francez Paul Landowski, au fost asamblate ulterior, pe structura deja existentă, de către inginerii brazilieni Heitor da Silva Costa și Pedro Viana, primul fiind și designer-ul statuii. Mâinile și capul au fost lucrate de Paul Landowski, restul fiind construit de cei doi ingineri. Numai capul statuii a fost compus din 50 de piese individuale! Costul total al statuii a fost echivalentul a 250.000 $ în banii de azi.

Monumentul a cunoscut câteva etape de modernizare și restaurare, care însă nu i-au afectat structura și forma inițiale, în 1980, beneficiind de o restaurare generală fix înaintea unei vizite pe care Papa Ioan Paul II avea s-o efectueze în Rio. În 2003, Cristo Redentor a primit un upgrade: i s-au instalat lifturi și scări rulante pentru a facilita accesul publicului către priveliștea extraordinară de pe platforma de la baza sa. Cinci ani mai târziu, un trăsnet a lovit monumentul, avariindu-l pe Isus la nivelul capului și degetelor. S-a demarat atunci o lucrare de restaurare a statuii, în urma căreia i s-au înlocuit câteva plăci de steatit și i s-a montat un nou paratrăsnet.

Din nefericire, în 2010, statuia lui Cristos Mântuitorul a fost vandalizată cu graffiti, autorul rămânând necunoscut. Primarul din Rio a declarat că acest act este o jignire împortiva națiunii braziliene, oferind o recompensă celui care îl va prinde pe vandal.

La vremea demarării lucrărilor, în 1922, proiectul prevedea ca Isus să țină în mâini un glob, reprezentând pământul, și o cruce. Ulterior, s-a adoptat varianta mai simplistă și atât de populară azi, a brațelor larg deschise către lume, asemenea unei îmbrățișări oferite din toată inima, o îmbrățișare largă de 28 de metri.

Un astfel de proiect a fost propus prima dată în anii 1850 de un preot catolic, pe numele său Pedro Maria Boss, care solicitase să se aloce un buget pentru construirea ei; însă la acea dată proiectul a fost trecut cu vederea de către autorități. Ideea unui edificiu religios nu a dispărut, iar în 1921 a fost adusă din nou în discuție realizarea unei statui supradimensionate a Mântuitorului. Reinițiatorii au fost cei din cadrul Cercului Catolic de la Rio, care au organizat donații publice cu scopul de a arăta lumii că brazilienii au o legătură puternică față de religia și credința lor. Astăzi, edificiul religios este recunoscut la nivel internațional ca fiind simbolul păcii pe pământ. Succes nu ma lua intrebari dupa conqistador! ESte larga de 28 de metri.Si tatuia are 39.6 metri inaltime, şi la 30 metri latime la nivelul brațelor. Este situata la 780 metri altitudine in varful muntelui Corcovado si poate fi observată din toate colţurile oraşului. A fost realizata între anii 1922 şi 1931 si este construita din beton armat.

| Antonia900 a răspuns:

51 de metri Funda?