| FlorinMADRID7 a întrebat:

Caut o carte. este o carte care prezinta viata din primul sau al doilea razboi mondial mai exact intamplarile amuzante laughing stiu ca unui personaj ii zice micutu laughing))

Răspuns Câştigător
| vader a răspuns:

GESTAPO am citit-o acum... multi ani. Acolo era o trupa de nemti in care unul se numea Micutul.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt mai multe romane scrise de Sven Hassel, care prezinta peripetiile unei formatii din armata germana in al II-lea razboi mondial, pe toate le poti vedea aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Sven_Hassel. NUmai bine!

| Minnie a răspuns:

Sven Hassel a scris o serie de 14 carti (am colectia, daca o doresti) in care povesteste, intr-un fel usor amuzant razboiul al doilea. El zice ca sunt reale povestirile, altii sunt de parere ca sunt inventate deoarece regimentul in care a fost el nu a existat si de asemenea, multe detalii "nu se leaga". Cert este, ca sunt niste carti care merita sa fie citite, indiferent daca sunt adevarate sau nu. Sotul meu este foarte incantat de ele si le citeste pe nerasuflate. Daca doresti colectia imi dai un mesaj cu mailul tau si ti le trimit cu drag.

| Minnie a răspuns:

@vader si @noktambul : In toate cele 14 carti apar aceleasi personaje, Micutu' si Porta, colegii si prietenii personajului principal, nu numai in Gestapo, dar asta nu o stii decat daca ai si citit cartile

| noktambul a răspuns:

Sven Hassel - "Gestapo"

| vader a răspuns:

@Minnie, spre rusinea mea nu am citit toata colectia pentru ca nu mi-a picat in mana. La vremea aceea, acum... multi ani dupa cum ziceam mergeam la biblioteca judeteana, sau faceam schimb de carti intre colegi si citeam si altceva decat lista de romane "impuse". Pe atunci nici nu visam ca ar putea exista computere si internet, Google sau TPU. Acum da, poti sa ai ce carte doresti. Si sa stii ca raspunsul l-am dat din memorie, a mea nu a computerului. Funda am primit-o probabil pentru rapiditate - au fost raspunsuri mai complete dar asta e, daca vrei funda scrie la admini sa o ia de la mine si sa ti-o dea tie.

| titi a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Sven_Hassel,nu e vorba de intamplari amuzante.

| FlorinMADRID7 explică:

Mersi mult

Întrebări recente