| ScarlatRazvan054 a întrebat:

Ce ar trebui sa invat pentru examenul la matematica de clasa a 8 a?
Precum multi altii, nu prea se lipește matematica de mine.
Sunt si sportiv de performanta si nu am la fel de mult timp precum ceilalti.

Răspuns Câştigător
| AndreeaCristina1992 a răspuns:

La primele exercitii se dau aprox: regula de 3 simpla, operatii, volumul cubului/parap., diag. Patratului, mai exact forumulele.Asa se desfasoara primul subiect doar formule si calcule simple.La al doilea subiect ar trebui sa stii sa desenezi o forma geogetrica ce ti o cere, apoi o probleme de aritmetica, functii si expresii.( F(x).Iar la sub 3 o problema de geometrie la care primele 2 ex sunt simple.Mai mult din formule se leaga.Eu spun ca daca ai noroc si este usor examenul si iti dai silinta cat de cat un 6, 5-7 poti scoate usor.Ar trebuii sa-l sub 1 tot, si sa gresesti 2 ex din sub 2 si la subiectul 3 sa faci a si b-ul.Si uite asa un 7 ai facut.Chiar daca nu stii scrie ceva acolo, chiar daca-s prostii sau nu esti sigur, pentru ca profesorul apreciaza si formulele

1 răspuns:
| Anabela777 a răspuns:

Tot ce ai facut din clasa a 5-a pana in a 8-a.