| Loredana96 a întrebat:

Ce articole avem in limba engleza?

Răspuns Câştigător
| Latinmoon a răspuns:

The articolul hotarat pentru substantivele cunoscute (ex. the dog, the cat, the car etc.)-> traducere catelul, pisica, masina.
A articol nehotarat pentru substantivele care incep cu o consoana (ex. a dog, a cat, a desk) -> traducere un caine, o pisica, un birou.
An articolul nehotarat pentru substantivele care incep cu o vocala (ex. an aeroplane, an ewe) -> traducere un avion, o oaie.
Good luck! :* love struck

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

The, a, an

| yo547 a răspuns:

Buna in limba engleza avem articolul hotarat the si articolul nehotarat an si a.