| superpissy40 a întrebat:

Ce ati alege dintre Facultatea de Psihologie sau Facultatea de Limbi Straine? De ce?

P.S.: Sunt la profil uman, la filologie.

Răspuns Câştigător
| diaac a răspuns:

Eu am ales psihologia si imi pare bine.

In domeniul limbilor straine este mai usor sa gasesti job chiar fara facultate atata timp cat cunosti niste limbi straine (sau macar una) la nivel foarte bun, iti poti lua si atestat pentru limbile respective, iar facultatea de psihologie ofera un plus si niste competente profesionale specifice.

Totusi depinde ce iti doresti tu sa faci. Daca iti plac mult limbile straine si esti sigura ca este domeniul in care vrei sa profesezi, facultatea de limbi straine iti ofera cunostinte mult mai profunde decat daca inveti pe cont propriu sau la un centru de limbi straine, plus ca ai ocazia sa inveti gratuit daca esti la buget si ti se predau 2, 3 sau 4 limbi straine, in functie de universitatea si sectia aleasa.

In acelasi timp, cele doua nu se exclud. Le poti face pe amandoua, in paralel sau una dupa alta (doar ca poti face numai o facultate la buget). Pana la urma, important este sa alegi ceea ce este mai potrivit pentru tine, ceva ce te pasioneaza suficient de mult incat sa studiezi in profunzime acel domeniu timp de ani de zile si apoi sa muncesti in domeniu si mai multi ani.

Daca mai ai intrebari, iti pot raspunde si in privat.

2 răspunsuri:
| Kriss96 a răspuns:

Eu as alege Psihologie. Mi se pare mai interesant. La Limbi Straine trebuie sa si cunosti niste limbi. Doar engleza nu prea ti-e de ajuns. Depinde ce te vezi facand toata viata. Pentru a fi psiholog trebuie sa ai niste inclinatii catre aceasta meserie. Nu oricine poate fi psiholog. Trebuie sa ai rabdare sa asculti oamenii.

| Sandu_Florin_Catalin_1998 a răspuns:

Poti sa alegi facultatea de limbi straine e mai buna de aici se deschid mai multe portaluri spre un job bun