| anonim_4396 a întrebat:

Ce ati alege dintre profilul de socio si cel de filo?

Răspuns Câştigător
| flowerpuff a răspuns:

Stiinte sociale, clar. Filologia, dupa parerea este un profil depasit in ziua de astazi pe piata muncii, din cauza deschiderii limitate spre a continua cu o legatura cu materiile din liceu studiile unviersitare.

14 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Socio-umanele mi se pare mai interesante, dar şi filologia e faină dacă îţi place literatura de liceu (ceea ce mie nu prea îmi place -_-')

| Dyutzza a răspuns:

Buna! Totul depinde de tine. Daca iti plac mai mult limbile straine precum si latina si romana, profilul de filologie este ideal pentru tine. Dar daca iti plac mai mult stiintele socio-umane precum logica, psihologia, economia, sociologia, filosofia dar si istoria atunci profilul ideal ar fi stiinte sociale. Cert este ca la amandoua vei sustine bacul obligatoriu la istorie pentru ca sunt profile de uman. Eu, personal sunt la stiinte sociale, si pot spune ca este un profil de cultura generala mai mult unde poti invata foarte multe lucruri care iti pot folosi in viata. La amandoua profilele se fac cam aceleasi materii, insa difera cantitatea in care este predata. Sucess!

| mixxjim a răspuns:

Socio, ai mai multe directii de urmat cand termini, la filo esti cam limitat

Răspuns utilizator avertizat
| drogh a răspuns:

Filologia pentru că se bazează mai mult pe română,engleză, franceză, istorie, geografie, logică etc. Iar matematica este mult mai uşoară şi bine pricepută iar in clasa a 11 a nu mai se face matematică, fizică, chimie şi biologie. Totul se bazează doar pe învăţat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Filo.imi place romana, si sa fac compuneri big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Filologie pentru ca nu prea este cu matematica(pe care o urasc si nu prea descurc la ea)

| NemNUZ a răspuns:

Filo ee super usor si nu o sa dai bacul din matematica deci vei lua note mariwinking

| Irena97 a răspuns:

La nici unul din cele doua profile nu dai bacul la mate, deci asta se exclude.
La filo faci mai multe ore de limbi straine, si dai teza la latina.
La socio faci logica, psihologie, filozofie si dai teze din astea ( faci si latina dar e secundar).
Daca esti bun la literatura alegi filo, daca iti plac doar umanele alegi socio.

| Xoniaa a răspuns:

Buna! Eu as alege filo :*

| JustLikeMe a răspuns:

Filologie, bilingv... pentru ca se face matematica usoara, si nu trebuie sa dau bacu' la mate :3

| Denis_1041 a răspuns:

Socio... happy

| Stancu_Paul_1980 a răspuns:

E alegerea ta gandeste-te!