| elenasofia a întrebat:

Ce ati alege intre Academia de Politie (Scoala de Politite) si Tehnica dentara?
Care facultate (academie) este mai grea?

11 răspunsuri:
| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Acuma depinde cum preferi spaga...Pe A1 cu ceafa-n soare sau pe scaun holbandu-te in gura omului.

Cat despre partea serioasa a raspunsului, din punctul meu de vedere este mai greu la tehnica dentara.Dar daca esti o persoana activa, cu simt dezvoltat al dreptatii si indeplinesti anumite cerinte, iti va placea mai mult la Politie.E pur si simplu altceva fata de o universitate oarecare.La fel si Academia Militara.

| elenasofia explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Dar daca as da la Scoala de Politie?

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru elenasofia):

La Politie nu prea se intra fara pile.Iti spun din experienta.Dar in cazul in care intri pe o pila mica acolo gandeste-te ca iti va fi mult mai bine decat la alta academie.Acuma tu ai un scop nobil.Partea proasta e ca tara in care traim nu iti permite sa ajungi undeva sus fara pile...

| elenasofia explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Pile nu prea pot sa spun ca am..sunt in a 10a si pe viitor as vrea la politie, dar nu stiu daca sa dau la Academie sau la Scoala de politie

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru elenasofia):

Pai vrei sa fii ofiter sau subofiter? Academia te face ofiter iar scoala de maistrii (Scoala de Politie) te face subofiter.Bineinteles poti avansa in grad in functie de performante, PILE si/sau acte de eroism in razboi sau pe timp de criza nationala

| elenasofia explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Asta nu stiu inca.

| LilTunechi a răspuns:

Daca parintii tai au bani sa-ti deschida cabinet de stomatologie du-te la stomatologie(si daca iti place) pentru ca ies bani frumosi...academia de politie este de asemenea frumoasa si ai un servici 100% imediat ce ai terminat dar salariul creste o data cu varsta asa ca la inceput posibil sa nu fii multumita...totul tine de tine ce iti place mai mult si de conditiile financiare actuale ale familiei tale, daca ai bani merita sa faci stomatologia, iar daca nu politia este o oportunitate la fel de bunabig grin

| EmNick a răspuns:

Daca nu te scarbesti usor te sfatuiesc sa alegi tehnica dentara.Ca sa intrii la Academia de Politie nu trebuie numai sa inveti extrem de mult dar trebuie sa ai si conditie fizica.In plus acolo se intra mult mai greu. Sper ca ti-am fost de ajutor happy

| elenasofia explică (pentru EmNick):

Conditia fizica nu ar reprezenta o problema pentru mine.
As merge la tehnica dentara, insa nu sunt buna la chimie...

| Pal_Mădălina_1999 a răspuns (pentru elenasofia):

Ce ai ales?