| queeny a întrebat:

Ce carti in limba engleza imi recomandati? Vreau sa se gaseasca in librarii si sa nu contina cuvinte vechi/grele. Sa fie interesante, in engleza uzuala, fara prea multe expresii dificile.

2 răspunsuri:
| Rioko a răspuns:

Pai uite eu am 2 carti cu exercitii engleza una este cu verbul
- toate timpurile verbale
-peste 350 de exercitii orientate
-traduceri si retroversiuni
-cheia exercitiilor.
Aceasta e de la editura Booklet. Un autor: Cecilia Croitoru. Si am dat pe ea in jur de 15 lei la fel si pe a doua(depinde de magazin mai bine cauti la mai multe)
iar cea de a doua "engleza exercitii". Sunt exercitii la:
-substantiv
-articol
-adjectiv
-pronume
-cheia exercitiilor
la autori tot Cecilia Croitoru. Editura Booklet.
APP: Ambele carti au raspunsuri deci daca nu stii ceva te poti uita acolo si daca vrei si cateva poze cu coperta sau... alte chestii imi poti da un mesaj.

| irbis96 a răspuns:

Sunt sanse mari sa gasesti carti clasice (de la Penguin readers spre exemplu) care sunt 'traduse' oarecum de edituri- cuvintele care nu mai sunt folosite sunt inlocuite si povestile sunt mai simple~