| TheoP a întrebat:

Ce credeti ca da la examenul de evaluare la prima compunere (ex:basm, schita etc.) sau ce ati vrea sa dea?

11 răspunsuri:
| NeymarJr11 a răspuns:

Nu va da nimic, eu anul trecut nu mi-a dat nic. 1 Text la prima vedere, sa iei 1 verb, sa-l analizezi, sa faci o compunere cu verbu la trecut, si cam atat, si iti da exerciti

| TheoP explică (pentru NeymarJr11):

La examenul din clasa a 8 a nu ne da nici o compunere? Examenul ala pe care il dai si in functie de rezultatele examenului si media 5-8 intri la liceu, nu da nici o compunere? Si ce faci la textul ala la prima vedere?

| NeymarJr11 a răspuns (pentru TheoP):

Crede-ma ca media examenului de la mate si roamana se aduna cu media din clasa 5-8 totala,winking nu doar din examen asa am crezut si eu, dar sa adunat cu media generala 5-8, si eu am primit sa fac o compunere, ce rost are sa te mint?, cand eu am avut sa fac o compunere cu un verbt la timpu trecut?

| TheoP explică (pentru NeymarJr11):

Nu ma mir ca ai luat notele alea la examen......Omule la prima compunere se da din genul epic saul liric sau caracterizarea personajului sau mesaj text.A 2 a compunere e libera:sa descrii un peisaj, o intamplare sau sa zici parerea ta despre ceva ori sa arati ca fragmentul dat este nonfictional

| NeymarJr11 a răspuns (pentru TheoP):

Bine daca stii de ce ne mai intrebi? Eu va doar ti-am zis ce ne-a dat anul trecut.

| TheoP explică (pentru NeymarJr11):

Eu am intrebat ce credeti ca ne da, si ca sa fiu clara i-am intrebat pe cei care dau examenul anul acesta nu pe astia care nu stiu sa scrie, daca intelegi unde vreau sa ajung, si omule invata sa scrii.Lasa-le incolo de virgule ca toti avem probleme la pus virgulele unde trebuie, dar tu nici sa desparti cuvinetele cum trebuie nu stii.

| MariiMelon a răspuns:

Basm sunt sigura ca nu ne da deaorece s-a dat acum doi ani. Cred ca ne va da ori pastel, semnificatia titlului sau fabula sau schita.

| Nightmare_2673 a răspuns:

La examen poate pica orice compunere... Ar fi trebuit sa stii deja asta. De exemplu: la model a picat semnificatia titlului la o poezie si la sesiunea pentru olimpici a picat caracterizarea personajului. Ce ar fi sa mai repeti la descrierea artistica? happy
Anul trecut s-a dat opinia despre semnificatia textului, nu sa analizezi un verb. Daca nu stiti, nu mai vorbiti prostii.
Ai grija la semnificatia unor semne de punctuatie.

| kentboy a răspuns:

Cred ca va da pastel, nu stiu de ce am aceasta impresie. sau macar sa dea fabula! cel mai bine ar fi sa invatam cate ceva despre toate!

| TheoP explică (pentru kentboy):

Sa dea fabula si nu pastel ca e naspa daca da pastel sau genul liric

| AdrianCraciunoiu a răspuns:

Profesoara mea de meditatie care este o profesoara foarte buna si e interesata de examenul nostru a visat ca ne va cadea fabula. Oricum marti vom vedea ce va fi. Bafta marti la examen.