| Alexandru939 a întrebat:

Ce credeti ca e mai usor chimia organica sau anorganica?

Răspuns Câştigător
| Skippy223 a răspuns:

Chimia organica este mai ușoară. Structura proteinelor, metabolismul, glucidele se învață pe de rost, și necesita putina reflexie. Mai puține calcule.
Chimia anorganica necesita gândire matematică. Termodinamica și stereochimia sunt destul de complicate. Atomistica este relativ ușoară, pana ajungi la hibridare, unde se complica puțin lucrurile.

Depinde de persoana. Sunt cei care prefera sa rezolve exerciții și cei cei prefera sa memoreze.
Si pe lângă asta, depinde de fiecare ramura.

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Amîndouă sînt la fel de grele ( sau de ușoare), funcție de înclinația fiecăruia spre această îndeletnicire și funcție de cantitatea de muncă pe care este dispus să o investească.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chimia anorganică este mai frumoasă şi mai uşoară.(părerea mea)

| Andersen2k18 a răspuns:

Chimia organica pentru ca se leaga foarte mult de procesele din corpul uman, precum proteinele etc.Dar acum depinde de fiecare cei ii place.