| elcosmin a întrebat:

Ce credeti ca pica la bac la romana in 2019?

Răspuns Câştigător
| brokxy a răspuns:

Parlamentarii daca ar pica intr-o groapa fara fund ar fi bine happy
De ce dam un examen din vreo 20 de opere literare la romana, la care ni se spune ca trebuie sa invatam TOT. Dar la examen pica doar O OPERA. (sau ma rog 2-3 la alegere daca ai noroc) Deci tehnic celelalte pe care noi le-am invatat dupa ce trece bacul au fost doar degeaba si au consumat din energia creierului. Invatam lucruri inutile. Macar daca ne-ar zice la inceput din ce gen literar dam. Gen. La bac anul asta elevii vor trebuii sa se pregateasca din romantism. Sa ne zica din ce dam nu sa ne tortureze creierele cu informatii inutile. Daca ne-ar zice din ce dam ASIGUR ca mai multi ar invata si si-ar lua bacul. Nu sa zica gen: Dati bacul din,, Enigma otiliei,, dar sa anunte cu cateva luni inainte. Voi dati bacul din genul literar,, modernism,, intre anii. ASA DA. Anul trecut a picat poezie cred ca anul asta pica ROMAN interbelic ( Enigma Otiliei,, Morometii, Ultima noapte) Roman sau nuvela deoarece in ultimii anii au dat din poezii foarte mult.

| elcosmin explică (pentru brokxy):

Cred ca e posibil sa ai dreptate ca si la simulare a picat ion. Mersi mult de parere!

| Aretha a răspuns (pentru brokxy):

Vezi ca Morometii nu e interbelic =laughing

| anonymguy3 a răspuns (pentru brokxy):

E foarte putin probabil sa vina roman interbelic avand in vedere ca fix asta a venit la simulare...

| Mihaelaalinaa a răspuns (pentru anonymguy3):

Nu cred că mai pică roman

15 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Cel puțin 35% dintre candidați.

| Andreeush a răspuns:

Nu poți da cu presupusul.
Trebuie să înveți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fața
stergeti cont TPU mai repede

| BeHappy26 a răspuns:

La Real, anul trecut a picat Eminescu deoarece a fost Centenarul. Anul acesta am înțeles că este ceva an aniversar cu Bacovia, deci cel mai probabil va pica poezia simbolistă "Plumb".

| Crista2000 a răspuns (pentru BeHappy26):

La Bacovia nu poate sa pice si Lacustra?

| ElaIliesi a răspuns:

Aici rezolvarea subiectelor la BAC la Romana: https://www.libertatea.ro/......at-2680625

| Tobessjd a răspuns:

Moromeții cred

| Orez a răspuns:

Orez pica

| nicubejenariu a răspuns:

Poezie de ce? a fost așa B,C,P,P,P,R,R, R, P(basm, roman, poezie)

| Dany_Daniela_1994 a răspuns (pentru nicubejenariu):

Care e treaba cu astea ca nu înțeleg?