| Snicket a întrebat:

Ce credeti ca pica la BAC la romana subiectul 3? Sunt foarte multe opere de invatat asa ca o sa invat doar 5-6. Pana acum am invatat caracterizarea personajelor principale din HarapAlb,Ion,Enigma Otiliei,Ultima noapte de dragoste, Moara cu noroc si Morometii.

Răspuns Câştigător
| lya18 a răspuns:

Anul trecut cand am dat eu Bac-ul a picat fix aia "Iona ",cea mai aiurea opera si destul de grea de inteles. Nu ne-am asteptat intr-adevar, dar sa stii ca nu te poti baza pe parerile altora.
Eu iti recomand sa te uiti peste toate operele, s-a cam stii la fiecare o idee- doua legata de genul operei/caracteristici si sa stii sa dezvolti ideile astea mai ales subiectul. Daca stii cat de cat despre ce e vorba in subiect e foarte usor sa dezvolti, sa mai pui de la tine, sa mai aburesti happy.
Oricum ti se va puncta.
Anul trecut am luat o nota foarte mare la romana, desi nu ma asteptAM mai ales ca nu prea stiam mai nimic din Iona, m-a salvat faptul ca am stiut sa explic cu cuvintele mele cam despre ce e vorba si stiam cate ceva despre genul dramatic.
Succes, o sa ai nevoie!

5 răspunsuri:
| DimLight a răspuns:

Legea lui murphy spune ca pica dintre cele pe care nu le-ai invatat, e 98% sigura. invata o singura opera literara din fiecare gen obligatoriu, asa am facut eu si am trecut cu peste 9winking

| LoveUbutUdontCare a răspuns:

Eu am o senzatie ca va pica un roman. Cred ca am si o buna intuitie, anul acesta prima opera pe care am invatat-o a fost Floare albastra-M Eminescu si asta a si cazut. Am invatat putin din fiecare. Anul trecut in toamna a fost nuvela, iar in vara : dramatic...acum presimt ca va fi roman, daca poezia a fost in prima sesiune. Parerea mea

| lya18 a răspuns:

Nu e important sa stii caracterizarea, demonstratia de la cap la coada. Ci sa stii cateva caracteristici la fiecare gen literar iar la fiecare opera sa stii in mare ce se intampla in subiect.

| GhuRtty1989 a răspuns:

Eu am invatat toate mai putin Iona, si ce vrezi ca a picat? uimire Iona! daca imi cadea orice altceva as fi luat cel putin 9 asa am luat 6 si ceva, invata din greseala mea si invata macar un pic din toate. daca stii structura operelor( ideile principale) o sa te descurci. Mult succes!

| AlexandraAle2002 a răspuns:

Poti sa imi spui si mie caracterizarea la Ion? Plzzz