| AvalohAlyn a întrebat:

Ce credeti despre educatia romaneasca?

Răspuns Câştigător
| RainbowCath a răspuns:

Educație?
Nu, ceea ce se invata/practica in școlile românești numai educatie nu e.
Sistemul de învățământ e prost structurat.
Prea multe informatii inutile, prea multa materie ce nu se intersecteaza cu celelate subiecte de învățământ.(degeaba in gimnaziu, sa zicem in clasa a 8-a, se invata istoria si geografia României daca cele doua materii nu au
cea mai mica legatura intre ele).
Anul acesta am absolvit gimnaziul si materii precum: fizica, matematica si chimia, care un mod normal trebuie sa aiba pucte comune....guess what? Nu prea au, pentru ca dupa felul in care este structurata programa, materiile astea sunt paralele.

Detestam cand profesorul de chimie din clasa a 7-a intreba:"Copii, va mai aduceți aminte formula x de la fizica pe care ati învățat-o in clasa a 6-a?"

Nu am o memorie foarte buna, insa cand vine vorba de formule....Capitulez.
Revenind, desi cu partea teoretica stam bine, cu partea practica suntem varza.Dar, recunosc ca din pacate si eu am ajuns sa fiu convinsa ca e mai bine in felul acesta.De ce? Pentru ca asa suntem instruiți. Daca as merge in alta tara, nu cred ca as face fata acolo...din cauza porcilor incompetenți ce vin la conducerea Ministerului Educației odata la 4 ani si fac schimbari dupa cum viseaza nopatea...
*imi cer scuze pentru limbaj*
Concluzia:
8 ani de scoala.
Pentru ce? Irosire de enrgie si creativitate.

Ca sa retin ceva, in primul rand trebuie sa ma intereseze, iar felul cum ne este predata materia clar nu ajuta.
Dulce Românie, plai de dor,
doar o data pe an la tine-as vrea să ma întorc.

5 răspunsuri:
| Clorox a răspuns:

Cand stii ca ceva e la pamant la ce ai mai incerca sa promovezi asta? Toti stim asta, ok, invatamantul e praf la noi, dar nu cred ca are rost sa discutam despre asta mereu si sa ne punem intrebarea de ce este asa. Raspunsul e simplu, cineva a gresit undeva. BUM, mare descoperire...

| Staind a răspuns:

Prea multa teorie.

| tril a răspuns:

Proasta, foarte proasta.

| Otto19 a răspuns:

Slaba, mult si prost

| MariusDB a răspuns:

Simplu, piece of ***! laughing