| Biancutsa a întrebat:

Ce datorie avem fata de patrie?

Răspuns Câştigător
| Euletitia a răspuns:

Buna! uite, eu consider ca datoria fata de patrie consta in a te achita la modul serios si responsabil de indatoririle de la locul de munca. Spre exemplu, un medic care vindeca multi oameni si salveaza multe vieti, un invatator sau profesor care transmite cunostinte elevilor sai, dar si principii de viata, un judecator drept, un politist care asigura securitatea cetatenilorisi face cu succes datoria fata de patrie.Noi, elevii si studentii, ne manifestam aceasta indatorire formandu-ne personalitati integre si pregatindu-ne in domeniul nostru de activitate, pentru ca noi vom fi viitorii specialisti ai tarii in diferite ramuri de activitate. Apoi, parintii is pot manifesta datoria fata de patrie educandu-si bine copiii si, poate, mai tarziu, nepotii, invatandu-i sa fie oameni drepti, responsabili, muncitori. Tot in datoria fata de patrie intra participarea activa la deciziile tarii, spre exemplu, mersul la vot in cunostinta de cauza, convins fiind ca persoana pe care o votezi e capabila sa reprezinte interesele tale si ale celorlalti cetateni. datoria fata de patrie nu trebuie sa devina o vorba goala de sens, sa se icadreze in zona miticului, fiind accesibila doar in situatii de razboi sau numai celor inrolati in Armata. Dimpotriva, datoria fata de patrie se poate indeplini in orice situatie si de catre oricine, la locul de munca, in familie sau in societate.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sa o respectam si sa o aparam cat putem.Patria,nu pe cei care isi bat joc de noi si incearca sa ne ia si ce mai avem.

| alexutza100 a răspuns:

Sufletul poporului roman a fost nascut prin fiecare clipa traita intr-o intesitate totala, contopindu-se cu noi.Chiar daca nu stim totul despre trecut, ne dorim un raspuns.Patria-dulce cuvant ce se unduieste diafan in soapte-este diferita prin fiecare suflet.Pentru tine patria este importanta? daca da, atunci ai datoria de a o respecta si de a nu-i intoarece spatele.In zilele noastre putine persoane se gandesc la asta, dar odata ce ai o,, datorie'' trebuie sa te tii de ea... sa o respecti.
Fa ceea ce consideri ca este mai bine!