| sweetys a întrebat:

Ce deseuri se obtin in industria laptelui? Am de cautat valorificarea deseurilor. Dar pana acum se bat cap in cap. Undeva gasesc ca zerul este un deseu, iar in alta parte ca se poare folosi. Are cineva idee?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Zerul nu este deseu in industria laptelui.
In ziua de azi se mai adauga cateva prafuri si le cumperi sub forma de "cas", "iaurt", si alte n-spe produse vandute ieftin.

Deseuri sunt doar cele ramase de la ambalaje defecte, spalaturile (de pe jos si din recipiente etc), care chuiar se arunca. In rest totul se foloseste si ni se vinde... crying

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Da, zerul este un deseu. Sper ca stii ce este. Si totusi, prin valorificarea sa, se obtine urda. Dar sunt zone unde se pune in supa si iese delicioasa sărbușcă.

| minrest a răspuns (pentru sasa1sasa1sasa1):

Daca se foloseste, este un subprodus, nu deseu. Si se poate folosi in multe feluri.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru minrest):

Hai, zi. Zi mai multe.

| minrest a răspuns (pentru sasa1sasa1sasa1):

Din zer se obtin proteine, folosite de cei ce merg la sala. Zerul se foloseste ca atare, in mai multe tratamente. Mai sunt inca destule, daca te interesezi vei gasi.

| sweetys explică (pentru sasa1sasa1sasa1):

L.am gasit si eu. Dar trebuie sa platesc sau sa incarc un alt fisier ca sa il descarc pe acesta. Stiu la ce se foloseste zerul si de aceea am intrebat. Sunt articole care il catalogheaza ca deseu si altele ca subprodus.