| anonim_4396 a întrebat:

Ce e mai greu de invatat, chineza sau japoneza?

11 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Sor-mea e la limbi straine, engleza-japoneza. Iar fostul ei coleg de liceu e la engleza-chinezahappy Mereu se cearta pe tema asta, care e mai greu de invatat.tongue Eu stiu doar varianta ei: japoneza e mai grea fiindca are mai multe reguli gramaticale, mai multe alfabete si mai multe sisteme de politete. Iar pentru semnele din kanji exista doua nuante de pronuntie... Si nu mai stiu ce mai ziceahappy

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Ambele sunt greu de invatat.

| Annitu a răspuns:

Am citit undeva ca japoneza e mult mai usor de invatat, fata de chineza!winking

| JackieSue a răspuns:

Eu zic ca japoneza. Mie mi se pare pentru ca stiu ceva chineza.Foarte putina, dar m-as descurca sa cer un suc la restaurantlaughing.

by zu

| adyth a răspuns:

As zice chineza..desi habar nu am de niciuna.
Insa observ ca din reflex si mie mi'au intrat cuvinte si expresii japoneze in cap de la desene laughing

| www a răspuns:

Chineza este mai grea de invatat. Japoneza nu este extraodrinar de greu de invatat cum spun unii. Japoneza e o limba matematica nu e greu de invatat, pentru ca de exemplu verbul va fi mereu la sfarsit, nu isi schimba forma in functie de persoana cum este in romana(care pentru un strain cred ca este foarte greu de invatat pentru ca nu are nu are nici o regula, fiecare verb se termina in ce vrealaughing ). Mai complicat e cu clasificatorii si cu kanji.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ambele sunt extrem de greu de invatat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Ambele și împreună.
Spor la descifrat.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Limba romana. daca ai vreun dubiu, uita-te pe TPU. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chineza

| andrada_8531 a răspuns:

Parerea mea - chineza. Japoneza nu are reguli f complicate nici de gramatica, primele 2 sisteme (hiragana si katakana) le inveti intr-o luna maxim daca iti place limba iar kanji inveti toata viata fie ca e vb de una, fie ca e vb de cealalta. Chineza pe de alta parte o limba tonica (structurata pe tonuri, deci...pronunti ceva mai ciudata, si nu ceri un suc, ceri sa iti dea toti banii din casa de marcat tongue *just sayin'*. Oricum, spor la treaba.