| Belingot a întrebat:

Ce engleza este mai usoara UK sau Statele Unite?

3 răspunsuri:
| daculliber a răspuns:

UK da dovada de mai multa cultură.
mai bine învață rusa sau chineza, sunt de viitor

| MarianScudaru a răspuns:

Cea americana e mai usoara, pentru ca cea britanica e stricata din cauza accentului…

| FreddieM a răspuns (pentru MarianScudaru):

O mica explicatie pentru Marian Scudaru.
Engleza British e cea originala, nu e,, stricata''. Americanii au stalcit-o si transformat-o dupa propria vanitate in decursul timpului.
Ca sa raspund la intrebare, structuralmente sunt cam la fel, se schimba sensul unor cuvinte pe ici pe colo, dar cea mai naspa problema ar fi fonetica. Engleza americana e mai inteligibila, cea British e un cosmar. Dar cea reala, vorbita in mod curent, nu la televizor. Cea vorbita pe strada, slangul urban. Daca asisti la o discute intre doi localnici, nu intelegi o iota.
Cheers