| EricCartman a întrebat:

Ce este aceea o scoala profesionala?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

O scoala in care inveti o meserie practica.

3 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Scolile profesionale au fost instituții unde se pregăteau elevii pentru o anumită meserie, ce necesită un nivel mediu de pregătire, cum ar fi coafor, mecanic auto, comerciant-vânzător produse nealimentare sau alimentare, bucătar, tinichigiu, ospătar.

Această categorie de școală le oferă absolvenților dreptul de a munci pe piață în mod legal. La sfârșitul cursurilor de școlarizare, elevilor li se conferea un certificat de absolvire a școlii profesionale, fiind declarați calificați în meseria aleasă.

http://ro.wikipedia.org/wiki/%C8%98coal%C4%83_profesional%C4%83

| anutza6117 a răspuns:

Inveti practica, nu teorie

| xcristix a răspuns:

Mai pe romaneste, roaga-te sa nu ajungi acolo, ca te pune la munca si nu o sa ai nici-o meserie buna de acolo, la scolile profesionale te duci daca nu poti la un liceu normal