| Smadu_Robert_1977 a întrebat:

Ce este aia prop simpla si prop dezvoltata?
ofer funda!

3 răspunsuri:
| dragosbogdan001 a răspuns:

Pai aia simpla e facuta din subiect si predicat, iar cea dezvoltata are si atribute si complemente si conjunctii si prepozitii etc. Dar din motiv ce nu stii nici ce e aia propozitie simpla si dezvoltata, nu pun mare baza ca ai inteles ceva din ce am scris mai sus.

| KM3 a răspuns:

O propoziție simplă este formată doar din doua părti de propoziție, acestea fiind SUBIECTUL și PREDICATUL. De exemplu: Ana(S) cântă(P). Schema propoziției este S+P.
O propoziție dezvoltata este formată din mai multe părți de propoziție, fiind prezenți și COMPLEMENTUL si ATRIBUTUL. De exemplu: Copacul(S) verde(A) are(P) frunze(C). Schema acetei propozițiii este S+A+P+C.
Propoziția simplă are în componența sa doar subiectul și predicatul, iar propoziția dezvoltată are în structura ei complement sau atribut(sau amandouă). Sper ca ai înteles. O zi frumoasă!

| Clara_Davel_1993 a răspuns:

Prop simplatongueropozitie formata Dor din Subiesc si Predicat, sau doar din Predicat
Ex:Citesc
Ana Citeste

Prop dezvoltatatongueropozitie care contine mai mult decan sunbiec si predicat, adica contine si atribun, complement.
Ex:La biserica am cantat cu Maria si Andreea un cantec lung.

Sper ca te-am ajutat. ≧﹏≦