| aceeas a întrebat:

Ce este anomalia apei?

Răspuns Câştigător
| vladutz1415 a răspuns:

In stare solida are densitate mai mica decat in stare lichida, caldurile latente de topire si vaporizare sunt mult mai mari decat ar trebui pentru un astfel de compus.

6 răspunsuri:
| AlexBmxRider a răspuns:

Din cate stiam eu, anomalia apei consta in faptul ca daca incalzesti o anumita cantitate de apa care are temperatura de 0 grade celsius la +4 grade celsius, volumul apei scade. Sper ca ti-am fost de folos.

| sorin100 a răspuns:

Fenomenul apei care inte 0 si 4 grade Celsius nu isi mareste volumul (in mod normal) ci isi micsoreaza volumul, avand le 4 grade Celsius cea mai mare densitate

| Grigoras_Larisa_1980 a răspuns:

Pai eu am invatat la scoala ca e in stare solida are mai multa densitate decat in stare lichida

| Grigoras_Larisa_1980 a răspuns:

Atunci cand corpul este mai mult in starea solida decat lichida.

| Adrian_Pavliuc_1994 a răspuns:

Eu doar stiu ca sunt numai 8 anomalii