| Dana a întrebat:

Ce este bursa? Ce include? Si cine o poate lua? mersi
funda

4 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Bursa este o alocație bănească (un ajutor lunar) acordată de stat, de o instituție etc. unui elev sau unui student, pentru a-și acoperi cheltuielile de întreținere în timpul studiilor. Bursele pot fi de mai multe feluri: bursele de performanta, bursele de merit (menite sa recompenseze elevii si studentii care au rezultate f. bune la invatatura); bursele sociale (care se acorda elevilor/studentilor cu o situatie materiala sau sociala precara, tipic celor din familii in care venitul/membru nu depaseste salariul minim pe economie); bursele sociale pe caz de boala (pentru elevii care sufera de anumite boli prevazute de lege, cum ar fi: TBC, diabet, miopie grava, SIDA, astm, epilepsie, hepatita cronica, reumatism articular, spondilita anchilozanta, cardiopatii congenitale, insuficienta renala, cancer, boli imunologice, infestati cu HIV, sindromuride malabsorptie grave); bursele de studiu (destinate studentilor cu rezultate bune in decursul anului universitar. Pragul si modul de acordare, precum si sumele sunt stabilite de fiecare universitate si facultate in parte).

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Bursa inseamna o suma de bani alocata lunar de catre scoala sau de catre facultate. Ea poate fi o bursa de merit (pentru rezultate foarte bune la invatatura si se stabileste nota minima admisa pentru bursa in functie de scoala sau profilul facultatii) si poate fi bursa sociala - pentru familiile defavorizate. La nivel de facultati - bursele pot fi nationale sau internationale. Poti sa castigi o bursa pentru studiu in alte tari.
Citeste mai multe despre asta, daca vrei, aici
http://www.edu.ro/index.php/articles/c345/

Răspuns utilizator avertizat
| FashionCellia a răspuns:

Bursa contine bani si rechizite.O pot lua cei mai destepti si cei care au o situatie materiala cam proasta. Funda?