| Dana a întrebat:

Ce este bursa? Ce include? Si cine o poate lua? mersi
funda

4 răspunsuri:
| FashionCellia a răspuns:

Bursa contine bani si rechizite.O pot lua cei mai destepti si cei care au o situatie materiala cam proasta. Funda?

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Bursa inseamna o suma de bani alocata lunar de catre scoala sau de catre facultate. Ea poate fi o bursa de merit (pentru rezultate foarte bune la invatatura si se stabileste nota minima admisa pentru bursa in functie de scoala sau profilul facultatii) si poate fi bursa sociala - pentru familiile defavorizate. La nivel de facultati - bursele pot fi nationale sau internationale. Poti sa castigi o bursa pentru studiu in alte tari.
Citeste mai multe despre asta, daca vrei, aici
http://www.edu.ro/index.php/articles/c345/

| Corina a răspuns:

Bursa este o alocație bănească (un ajutor lunar) acordată de stat, de o instituție etc. unui elev sau unui student, pentru a-și acoperi cheltuielile de întreținere în timpul studiilor. Bursele pot fi de mai multe feluri: bursele de performanta, bursele de merit (menite sa recompenseze elevii si studentii care au rezultate f. bune la invatatura); bursele sociale (care se acorda elevilor/studentilor cu o situatie materiala sau sociala precara, tipic celor din familii in care venitul/membru nu depaseste salariul minim pe economie); bursele sociale pe caz de boala (pentru elevii care sufera de anumite boli prevazute de lege, cum ar fi: TBC, diabet, miopie grava, SIDA, astm, epilepsie, hepatita cronica, reumatism articular, spondilita anchilozanta, cardiopatii congenitale, insuficienta renala, cancer, boli imunologice, infestati cu HIV, sindromuride malabsorptie grave); bursele de studiu (destinate studentilor cu rezultate bune in decursul anului universitar. Pragul si modul de acordare, precum si sumele sunt stabilite de fiecare universitate si facultate in parte).

Răspuns utilizator avertizat