| paolacool a întrebat:

Ce este imperfectul si perfectul compus? Cum le deosebesc? Dau funda pentru. o explicatie mai ampla!

5 răspunsuri:
| misterioaѕa a răspuns:

Bună
Imperfect - exprimă un process trecut dar neterminat în momentul vorbirii
Învățam, învățai, învăța, învățam, învățați, învățau
Perfect compus - exprimă un proces trecut și încheiat dar neprecizat în timp
Am învățat, ai învăţat, a învăţat, am învăţat, ați învăţat, au învățat

| Roxysad a răspuns:

Perfectul compus este :eu am incercat
tu ai incercat
el/ea a incercat
noi am incercat
voi ati incercat
ele/ei au incercat
si imperfectul este:
eu incercam
tu incercai
el/ea incerca
noi incercam
voi incercati
ei/ele incercau.cam asta este si se aplica la fiecare verb funda?

| IuliaAle a răspuns:

I. Imperfectul
a. exprima o actiune care tine de un moment al trecutului,desfasurata simultan cu o alta actiune trecuta.
b. imperfectul arata durata unei actiuni sau modul de repetare al acesteia.
Exemplu : In timp ce eu invatatm,mama pregatea cina.
Model de verb conjugat la imperfect : a dormi => eu dormeam,tu dormeai,el/ea dormea,noi dormeam,voi dormeati,ei/ele dormeau.

II. Perfectul compus
a. exprima o actiune trecuta
b. actiunea este finalizata in momentul vorbirii
Alcatuire : auxiliarul "a avea",conugat la timpul prezent + participiul verbului de conjugat
Exemplu : Am invatat sa nu cred orice vorba.
Model de verb conjugat la perfect compus : a dormi => eu am dormit,tu ai dormit,el/ea a dormit,noi am dormit,voi ati dormit, ei/ele au dormit. happy

- atat imperfectul, cat si perfectul compus sunt timpuri ale modului indicativ.

| kittyshor a răspuns:

Imperfectul se termina intotdeauna in "-am" : mancam,speram,cantam, invatam, etc.perfectul compus : am mancat,am sperat, am cantat, am invatat happy e simplutz happy fundita? big grinbig grin

| catalyn1 a răspuns:

Perfectul compus este format cu ajutorul verbului auxiliar,,a avea''.ex:eu am invatat,tu ai invatat,etc...Iar imperfectul este o actiune petrecuta in trecut dar neterminata in momentul vorbirii.ex:El manca cand am venit., tu mancai cand te-am sunat, etc... Sper ca te-am ajutat.