| Diana_1984 a întrebat:

Ce este metafora apozitiva?

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Metafora apozitivă este acea metaforă care, în propoziţie, ţine locul unei apoziţii.
Ce este apoziţia? Este un cuvînt sau o expresie cu rol deatribut; mai exact o completare, un plus de explicaţie, pe lîngă (pentru) substantivul pe care-l determină, de obicei în nominativ.
Deci, este o metaforă dar în acelaşi timp şi o apoziţie. Iată cîteva exemple: -un vers dintr-un cîntec popular"Măi, bădiţă, gură dulce"; sau din celebrul vers al lui Eminescu.: "Donici, cuib de-nţelepciune, Mumulean, glas cu durere"
Aici, în aceste exemple, gură dulce, cuib de-nţelepciune şi glas cu durere sînt metafore apozitive pe lîngă substantivele bădiţă, şi respectiv Donici şi Mumulean.