| soaitamarius a întrebat:

Ce este modulul unui numar? Si daca imi puteti da si exemple?

Răspuns Câştigător
| mara67 a răspuns:

Modulul unui numar este valoarea sa pozitiva ( mai pe intelesul tuturor)
deci |x|=x daca x este pozitiv
si |x|=-x daca x este negativ uite un ex:
|2|=2
|-2|=- (-2)=+2
modulul este in totdeauna pozitiv
fundapuppy dog eyes? plzzz

| psycho771 a răspuns (pentru mara67):

Cred ca asta e cea mai complicata explicatie posibila laughing si iti spun asta din perspectiva unei eleve de clasa a 11-a laughing

| nightwish12356798 a răspuns (pentru mara67):

Si daca ai Ix-1I?

| Chobyrka_Boris_1990 a răspuns (pentru nightwish12356798):

Atunci obtinem sistemul:
= x-1, x>=0
= 1-x, x

8 răspunsuri:
| enola11pink a răspuns:

Modulul unui număr întreg este distanța de la origine pînă la poziția acestui număr pe axa numerelor adică este număruș însuși, iar dacă modulul este negativ atunci numarul este întreg
Exemplu:
|24|=24
|-23|=23
winking

| mara67 a răspuns:

Funda?puppy dog eyes

| Eea1 a răspuns:

Fie x nr. real. Atunci:
|x|=
a. -x daca x0
EX: |x|=2 rezulta ca x apartine multimii formate din 2 si -2
|x|=0 rezulta x=0

| alllllllllleee a răspuns:

Modulul este opusul numarului respectiv, dar nu poate fi negativ
ex:modul de -7 este 7
modul de 7 este tot 7happy

| Eduard2701 a răspuns:

Dacă avem |5-6| ne uităm să vedem dacă operația este negativă sau pozitivă, în cazul acesta este negativă deoarece 6 este mai mare decât prima cifră adică 5 şi se scrie invers adică 6-5 fără modul, când este pozitivă ex.|8-4| de scoate de sub modul sub formă de 8-4. ȚINE MINTE negativă atunci când prima cifră este mai mică decât a2-a si pozitivă când prima cifră este mai mare decât a2-a