| anonim_4396 a întrebat:

Ce este o povestire in rama?

Răspuns Câştigător
| εмiLч97 a răspuns:

Hey happy
Deci... Povestirea în ramă aparține genului epic și este procedeul prin care una sau mai multe narațiuni de sine stătătoare se încadrează într-o altă narațiune mai amplă, care să le cuprindă în aceeași atmosferă epică, iar interesul se conturează asupra situației neobișnuite povestite și nu în jurul personajelor.
Mai pe scurt si imaginativ: este o povestire iar acea povestirea are in ea o alta povestire. Gen: corpul omului: ochiul-> in ochi se gaseste cristalin, retina, muschi.
Trasaturile povestirii in rama:
-spațiul desfășurării acțiunii este unul privilegiat și ocrotitor (un topos), în care mai mulți povestitori relatează întâmplări pilduitoare, respectând un ceremonial prestabilit și desfășurând o artă a discursului memorabil
-rolul naratorului este acela de a intra în pielea fiecărui povestitor, evidențiind particularitatea stilului specific și talentul de a stârni interesul auditoriului
-timpul narativ se situează într-un plan al trecutului, iar principala modalitate de expunere este evocarea
-subiectivismul narațiunii este dat de povestitor, care poate fi martor sau narator-personaj ori numai mesager al întâmplărilor evocate. Succes! Si sper ca te-am ajutat.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Povestire_%C3%AEn_ram%C4%83

14 răspunsuri:
| Carrie a răspuns:

O povestire in rama inseamna o povestire care se incadreaza in alta povestire si tot asa. happy

| patySsmile a răspuns:

Este un procedeu constand in includerea unei povestiri in interiorul altei povestiri. Se mai numeste insertie.

funda?big grin

| Dragon01 a răspuns:

Povestirea în ramă aparține genului epic și este procedeul prin care una sau mai multe narațiuni de sine stătătoare se încadrează într-o altă narațiune mai amplă, care să le cuprindă în aceeași atmosferă epică, iar interesul se conturează asupra situației neobișnuite povestite și nu în jurul personajelor.

| adddaa a răspuns:

Scrii o poveste si la un moment dat un alt personaj incepe se nareze inca o poveste.
Cum ar veni, este o poveste mai mica in interiorul subiectului operei, ca sa zic asa.
De exemplu Iapa lui Voda (clasa a7a, daca nu ma insel) este o povestire in rama.
Sper ca te-am ajutat!
O seara buna!

| flo2dfc a răspuns:

Este procedeul prin care una sau mai multe narațiuni de sine stătătoare se încadrează într-o altă narațiune mai amplă, care să le cuprindă în aceeași atmosferă epică, iar interesul se conturează asupra situației neobișnuite povestite și nu în jurul personajelor.

Alte răspunsuri
| BlueStar12 a răspuns:

O povestire intr-o alta povestire

| IGM a răspuns:

Povestirea in rama se mai numeste si insertie.Insertia este procedeul care consta in includerea unei povestiri interiorul altei.

| ionutz1890 a răspuns (pentru Carrie):

O povestire in rama=Adica intr-un tablou

| ionutz1890 a răspuns:

O povestire in rama inseamna in alta povestire. Funda?

| ιυвιтα1428 a răspuns:

Povestirea in rama apartine genului epic si este un procedeu literar prin care o naratiune sau mai multe naratiuni de sine statatoare se incadreaza intr-o naratiune mai ampla(dezvoltata, complicata)in care este aceeasi atmosfera epica interesul fiind centrat pe faptele deosebite din povestire si nu este centrat prea mult in jurul personajelor(este descrisa in cuvintele mele).

| Bica_Alexandra_1905 a răspuns:

O povestire care se incadreaza in alta povestire

Alte răspunsuri
| Meow230 a răspuns (pentru εмiLч97):

Scris în 2012, de mai mare ajutor în 2018. Merci mult :*