| anonim_4396 a întrebat:

Ce este o povestire in rama?

Răspuns Câştigător
| εмiLч97 a răspuns:

Hey happy
Deci... Povestirea în ramă aparține genului epic și este procedeul prin care una sau mai multe narațiuni de sine stătătoare se încadrează într-o altă narațiune mai amplă, care să le cuprindă în aceeași atmosferă epică, iar interesul se conturează asupra situației neobișnuite povestite și nu în jurul personajelor.
Mai pe scurt si imaginativ: este o povestire iar acea povestirea are in ea o alta povestire. Gen: corpul omului: ochiul-> in ochi se gaseste cristalin, retina, muschi.
Trasaturile povestirii in rama:
-spațiul desfășurării acțiunii este unul privilegiat și ocrotitor (un topos), în care mai mulți povestitori relatează întâmplări pilduitoare, respectând un ceremonial prestabilit și desfășurând o artă a discursului memorabil
-rolul naratorului este acela de a intra în pielea fiecărui povestitor, evidențiind particularitatea stilului specific și talentul de a stârni interesul auditoriului
-timpul narativ se situează într-un plan al trecutului, iar principala modalitate de expunere este evocarea
-subiectivismul narațiunii este dat de povestitor, care poate fi martor sau narator-personaj ori numai mesager al întâmplărilor evocate. Succes! Si sper ca te-am ajutat.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Povestire_%C3%AEn_ram%C4%83

| Meow230 a răspuns (pentru εмiLч97):

Scris în 2012, de mai mare ajutor în 2018. Merci mult :*

14 răspunsuri:
| BlueStar12 a răspuns:

O povestire intr-o alta povestire

| adddaa a răspuns:

Scrii o poveste si la un moment dat un alt personaj incepe se nareze inca o poveste.
Cum ar veni, este o poveste mai mica in interiorul subiectului operei, ca sa zic asa.
De exemplu Iapa lui Voda (clasa a7a, daca nu ma insel) este o povestire in rama.
Sper ca te-am ajutat!
O seara buna!

| Carrie a răspuns:

O povestire in rama inseamna o povestire care se incadreaza in alta povestire si tot asa. happy

| ionutz1890 a răspuns (pentru Carrie):

O povestire in rama=Adica intr-un tablou

| Dragon01 a răspuns:

Povestirea în ramă aparține genului epic și este procedeul prin care una sau mai multe narațiuni de sine stătătoare se încadrează într-o altă narațiune mai amplă, care să le cuprindă în aceeași atmosferă epică, iar interesul se conturează asupra situației neobișnuite povestite și nu în jurul personajelor.

| ionutz1890 a răspuns:

O povestire in rama inseamna in alta povestire. Funda?

Alte răspunsuri
| IGM a răspuns:

Povestirea in rama se mai numeste si insertie.Insertia este procedeul care consta in includerea unei povestiri interiorul altei.

| patySsmile a răspuns:

Este un procedeu constand in includerea unei povestiri in interiorul altei povestiri. Se mai numeste insertie.

funda?big grin

| flo2dfc a răspuns:

Este procedeul prin care una sau mai multe narațiuni de sine stătătoare se încadrează într-o altă narațiune mai amplă, care să le cuprindă în aceeași atmosferă epică, iar interesul se conturează asupra situației neobișnuite povestite și nu în jurul personajelor.

| ιυвιтα1428 a răspuns:

Povestirea in rama apartine genului epic si este un procedeu literar prin care o naratiune sau mai multe naratiuni de sine statatoare se incadreaza intr-o naratiune mai ampla(dezvoltata, complicata)in care este aceeasi atmosfera epica interesul fiind centrat pe faptele deosebite din povestire si nu este centrat prea mult in jurul personajelor(este descrisa in cuvintele mele).

Alte răspunsuri
| Bica_Alexandra_1905 a răspuns:

O povestire care se incadreaza in alta povestire